Statut Stowarzyszenia

Pogadanki, plotki i takie tam...
Awatar użytkownika
danyboy
Posty: 1493
Rejestracja: 28 lip 2015, 17:14
Lokalizacja: Olsztyn
bitewniaki: no chyba we wszystko!
Kontakt:

Statut Stowarzyszenia

Post autor: danyboy »

Można się zapoznać ze statutem pod tym linkiem:
http://bitewniaki.olsztyn.pl/wp-content ... TUT-V2.odt //edit: poprawione do wersji drugiej

Zbieranie deklaracji jak pisał Leszek odbędzie się na Gamegrinderze, jak komuś nie pasuje termin to prywatnie umawiać się z Leszkiem.
Crazy Dwarf
Posty: 63
Rejestracja: 29 lip 2015, 10:32
bitewniaki:

Re: Statut Stowarzyszenia

Post autor: Crazy Dwarf »

5. Aby uchwały/decyzje podjęte na Walnym Zgromadzeniu nabrały mocy prawnej muszą być przegłosowane większością głosów w głosowaniu jawnym oraz muszą w nim uczestniczyć co najmniej trzej członkowie Stowarzyszenia, co najmniej jeden reprezentant Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia.
to samo przy Nadzwyczajnym.

Zapis co najmniej dyskusyjny. Dla ważności uchwał nie ma żadnego znaczenia, czy na Walnym bądź Nadzwyczajnym będzie ktokolwiek z władz. Decyzje zawsze zapadają większością głosów, pod warunkiem, że jest kworum. Obecność władz w ogóle nie jest warunkiem sine qua non ważności czegokolwiek na walnym. Co więcej, jeśli Nadzwyczajne jest np. zwołane w celu odwołania obecnego zarządu, a zarząd strzeli focha i nie przyjdzie, to uchwały walnego i tak są ważne, pod warunkiem, że spełniają warunki proceduralne i było kworum.

Prawidłowy zapis powinien mieć np. takie brzmienie: Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia jest prawomocne w pierwszym terminie przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania, a w drugim terminie bez względu na liczbę obecnych, o ile termin ten był podany w zawiadomieniu.

Jeśli w stowarzyszeniu jest dwadzieścia osób, to na walnym w pierwszym terminie musi pojawić się 10 osób. I tyle. Przy Waszym zapisie 5 osób w np. stuosobowym stowarzyszeniu decydowałoby tak naprawdę o czym chce.
Uchwały Zarządu zapadają większością głosów przy obecności 2/2 członków Zarządu Stowarzyszenia.
Tu to chyba jest jakiś błąd.

Mała podpowiedź do poczytania: http://poradnik.ngo.pl
W ogóle ngo.pl to od dzisiaj dla przyszłego zarządu lektura do poduszki ;)
Jak mi się coś jeszcze rzuci w oczy to napiszę, te dwie sprawy to tak na szybko.
Awatar użytkownika
danyboy
Posty: 1493
Rejestracja: 28 lip 2015, 17:14
Lokalizacja: Olsztyn
bitewniaki: no chyba we wszystko!
Kontakt:

Re: Statut Stowarzyszenia

Post autor: danyboy »

O dzięki! Trzeba będzie popoprawiać i się doszkolić :)
Awatar użytkownika
RedOctober
Posty: 114
Rejestracja: 10 wrz 2015, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn
bitewniaki:

Re: Statut Stowarzyszenia

Post autor: RedOctober »

Szacun za robotę, mam parę uwag z racji doświadczenia zawodowego i znajomości absurdów urzędniczych:

„Olsztyński Klub Gier Bitewnych”

Tutaj moja sugestia, zróbmy tak, żeby stowarzyszenie miało nazwę własną, która się kojarzy profesjonalnie bardziej niż z hobby, co by łatwiej to się wszędzie drukowało , sponsorowało itp (wiem że to LONG SHOT, ale po co sobie zamykać). Głównie chodzi mi o słowa "GRY" w nazwie to dość niepoważny charakter wskazuje dla zewnętrznych podmiotów. Np.: "Olsztyński Klub Bitewniaków".
Tak tylko luźno sugeruję. Tak samo urząd mniej chętnie w razie czego da dotację na coś co ma w nazwie GRY!

§12 - dopisałbym warsztaty, w tym warsztaty artystyczne w zakresie modelarstwa oraz tworzenia makiet terenów - tutaj może nam się kiedyś uda jakiś wniosek UE przepchnąć

§24 - nie dawałbym tych 7 dni wyprzedzenia, bez przesady mamy (nawet docelowo) niewielu członków i choćby godzinę przed jak będzie więcej ludków to spoko :) Jako metody poinformowania to dałbym po prostu ogłoszenie na forum klubu a reszta jako uzupełniające na równi.
U nas i tak pewnie będą same nadzwyczajnie bo Walne raz do roku to głównie będzie istotne jak się ewentualnie jakieś wybory będą odbywały czy coś - taka ode mnie sugestia - prościej bardziej elastycznie żeby się samemu nie paraliżować

§29 Zarząd zbiera się w razie potrzeby, lecz nie rzadziej niż raz na kwartał.
- jak dla mnie to się w ogóle nie musi zbierać wystarczy że będzie w kontakcie... w końcu to 2 osoby tylko :)

§33 Dla ważności pism oraz dokumentów Stowarzyszenia wymagane są podpisy prezesa lub wiceprezesa (w razie ich nieobecności osoby przez nich wyznaczonej) i Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.

- Tutaj rzeba rozbić na 2 punkty i w drugim napisać opcję z osobą wyznaczoną teraz to brzmi jakby musiał być prezes lub v-ce lub wyznaczony i (zawsze) Przewodniczący Komisji Rewizyjnej

Generalnie świetna robota moje uwagi raczej kosmetyczne!

Pozdro600
Blood for the Blood God!
Khorne for the Corn Flakes!
Crazy Dwarf
Posty: 63
Rejestracja: 29 lip 2015, 10:32
bitewniaki:

Re: Statut Stowarzyszenia

Post autor: Crazy Dwarf »

Krzysiek, nie ma znaczenia, czy w nazwie będzie wyraz "gry", "gier" itp. Szalony Krasnolud to też nie jest poważna nazwa ;) Najpierw musicie określić formę działalności. Bo póki co, już na samym początku proponowanego statutu (regulaminu?) jest istotny błąd rzeczowy, ponieważ albo stowarzyszenie jest zwykłe albo rejestrowane (w KRS). Stowarzyszenie zwykłe, zgodnie z ustawą, nie ma osobowości prawnej. Stowarzyszenie zwykłe w ogóle nie musi mieć zarządu, wystarczy reprezentant; nie musi działać na podstawie statutu, wystarczy regulamin. Do rejestrowanego w KRS z kolei potrzebny jest statut, zarząd itd. itp. W tej formie statut nie przejdzie przez KRS.
Leszek
Posty: 268
Rejestracja: 10 kwie 2016, 23:19
bitewniaki: Bolt Action, Ogniem i Mieczem, Saga, HC, BP

Re: Statut Stowarzyszenia

Post autor: Leszek »

Dziękuję za cenne uwagi dotyczące statutu. Gdzie trzeba było nanieśliśmy poprawki i dodana została funkcja Pełnomocnika (dzięki Arek).

Nazwa pozostanie raczej bez zmian, większość na nią przystała. Oczywiście jeżeli są jakieś inne propozycje zostaną one przedyskutowane. Jednak chciałbym uniknąć sytuacji gdzie przez większość czasu będziemy rozwodzić się nad nazwą, ponieważ każdy z nas znalazł by jakąś chwytliwą :D .
Warsztaty zostały uwzględnione. §24 - tutaj pozostaje te 7 dni, myślę, że każdy chciałby wiedzieć wcześniej o planowanym zebraniu, żeby mógł sobie zorganizować czas i być obecnym. Godzina przed, to raczej trochę za mało ;) .
§33 - został poprawiony

Czekam na kolejne uwagi.
Marian
Posty: 511
Rejestracja: 22 lut 2016, 21:19
bitewniaki: X-Wing, Bolt Action, Blood Bowl, Warhammer Underworlds: Shadespire, STAR WARS Przeznaczenie

Re: Statut Stowarzyszenia

Post autor: Marian »

Nazwa jest dobra, bo znana i ma fajny skrót :)
Z całego statutu trzeba usunąć słowo "lub" i zastąpić słowem "albo" - gdyż to tzw. kruczek prawny.
Na więcej póki co nie miałem czasu, może podczas GG poczytam dokładniej.
Prezes; Władca Ogrów; Rebel scum
Awatar użytkownika
danyboy
Posty: 1493
Rejestracja: 28 lip 2015, 17:14
Lokalizacja: Olsztyn
bitewniaki: no chyba we wszystko!
Kontakt:

Re: Statut Stowarzyszenia

Post autor: danyboy »

Przesyłamy poprawioną wersję Statutu, uwagi mile widziane!

http://bitewniaki.olsztyn.pl/wp-content ... TUT-V2.odt
ODPOWIEDZ