DIY Gorkanaut w wersji "zrób to sam"

Prezentacja naszych prac, oraz rozmowy techniczne
myszopek
Posty: 90
Rejestracja: 09 lut 2017, 9:44
bitewniaki: Gry

DIY Gorkanaut w wersji "zrób to sam"

Post autor: myszopek »

Od kilku dni dłubię przy orkowym modelu. Wybrałem gorkanauta, bo fajnie wygląda a przy tym jest duży i ma dość prostą konstrukcję. Jest więc szansa, że uda mi się dociągnąć projekt do końca.
Materiały to głównie arkusze polistyrenu, o grubości od 0,5 do 3 mm, plus polistyrenowe wałki, kątowniki itp. Chcę też użyć kilku elementów gotowych (odpad modelarski).
Narzędzia standardowe.
Trochę trudno będzie pokazać postęp roboty, bo pracuję dość chaotycznie: tzn. dłubię przy kilku elementach równocześnie, często jest tak że dokleję jakiś drobiazg, odkładam do wyschnięcia i przez kilka dni do tego nie wracam.
Ale od czasu do czasu będę wrzucał nowe foty.

Zacząłem od korpusu. Na początek powstał prosty szkielet, który później będę wzbogacał o detale:
elementy.jpg
Zrobiłem też głowę, a przynajmniej większą część:
glowa.jpg
Korpus po przymiarce "na sucho":
korpus.jpg
Zrobiłem też już część "dupy". Nie wiem jak nazywa się ten element ale będą z niego wychodziły nogi, więc "dupa" dobrze oddaje sens :D
dupa.jpg
Zacząłem też dziubanie szczęki. Tu mam zagwozdkę, bo plastik o tej grubości jest mało plastyczny, i przy wygięciu w ostry łuk się łamie. Kombinuję z tekturą i szpachlą. Zobaczę jak to będzie wyglądało po nałożeniu podkładu.
szczena.jpg
Ostatnio zmieniony 12 cze 2017, 10:59 przez myszopek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rambo
Posty: 251
Rejestracja: 08 gru 2015, 17:00
Lokalizacja: Olsztyn
bitewniaki: Horus Heresy, OnePageRules, Bolt Action, Kings of War, Warmachine & Hordes

Re: Gorkanaut w wersji "zrób to sam"

Post autor: rambo »

Nie mogę się doczekać kolejnych updateów :-D
myszopek
Posty: 90
Rejestracja: 09 lut 2017, 9:44
bitewniaki: Gry

Re: Gorkanaut w wersji "zrób to sam"

Post autor: myszopek »

"Dupa" w zasadzie skończona. Dojdą tylko mocowania do nóg ale to w swoim czasie.
pokrywa_silnika.jpg
Jest już część "dachu", czy jak zwał. Żółty element to właz, w którym w oryginale siedzi ork. Zrobiłem to z milliputa. Niestety, masa jest dość stara, i plastyczna już tylko z nazwy. Plus szyjka jakieś plastikowej butelki, a z tyłu kawałek mieszadełka do kawy z Orlenu. Te mieszadełka to dobry bajer, bo są z polistyrenu, czyli tworzywa, z którego wykonana jest większość modeli. Można kleić zwykłym klejem modelarskim. Fajny ceownik, do wykorzystania jako wzmocnienie, wręgi itp.
dach.jpg
Jak robiłem właz, zostało mi trochę masy, więc ukulałem jakiś pierdół, i kły, które w oryginale wystają z kilku miejsc konstrukcji. Później wyszlifuję to "na ostro" i dodam obsadkę (w poprzednich modelach wykorzystywałem do tego złączki termokurczliwe). W środku - kawałek pancerza podczas "nitowania".
drobiazgi.jpg
myszopek
Posty: 90
Rejestracja: 09 lut 2017, 9:44
bitewniaki: Gry

Re: Gorkanaut w wersji "zrób to sam"

Post autor: myszopek »

Dziubaniny ciąg dalszy.
Zdjęcie okazuje, jak robię węże i rury. Przewód bądź drut o odpowiedniej grubości (staram się używać średnic, do których mam wiertła), przycinam na równo, po czym nasuwam pierścień z łączki termokurczliwej (takiej do zabezpieczania lutowanych przewodów). Staram się żeby była kilka milimetrów od końca - ten wystający koniec kabla działa potem jak pin. Na zdjęciu izolacja przewodu trochę spuchła ale to mały kłopot.
rura_making.jpg
A tu już gotowy element, po osadzeniu w otworze:
rura_ready.jpg
Zrobiłem też "silnik". Normalnie nie bawię się w robienie wnętrz w modelach ale ten akurat będzie miał siatki z boku, i wujowo by wyglądało, gdyby za siatkami zamiast silnika był pusty skład na miotły :lol: Zębatki są z rozmontowanej kamery VHS. Ta połamana wygląda nie najlepiej ale była za duża żeby wcisnąć w całości, poza tym to bez sensu, skoro i tak widać tylko fragment.
tryby.jpg
Same siatki na pokrywach silnika wyglądają tak (od wewnątrz, dlatego nie bawiłem się w precyzyjne klejenie):
siatki.jpg
Miedziane blaszki widoczne na focie to też dynksik z kamery. Chyba osłona mikrofonu. Będą robiły za osłonę otworów w przedziale desantowym. A ta okrągła pójdzie na tylną pokrywę silnika, w miejsce gdzie oryginalnie jest wirnik wentylatora. Nie mam nic, co mogłoby udawać ten wirnik, a proby zrobienia od podstaw zawiodły :)

Tu fota poglądowa siatek i "silnika" (ledwo go widać ale jednak):
side_view.jpg
Awatar użytkownika
Zoopa003
Posty: 50
Rejestracja: 13 sty 2016, 14:42
Lokalizacja: Olsztyn
bitewniaki: Warhammer 40

Re: Gorkanaut w wersji "zrób to sam"

Post autor: Zoopa003 »

Ej ale tu coś fajnego się robi;)
Awatar użytkownika
Frodek
Posty: 332
Rejestracja: 28 lip 2015, 14:42
bitewniaki: AoS

Re: Gorkanaut w wersji "zrób to sam"

Post autor: Frodek »

Jak założysz fanpejdż to obiecuję że polubię jako pierwszy :D
Fides pro fide
myszopek
Posty: 90
Rejestracja: 09 lut 2017, 9:44
bitewniaki: Gry

Re: Gorkanaut w wersji "zrób to sam"

Post autor: myszopek »

Im dalej w las, tym więcej drzew. Im dalej w gorkanauta, tym więcej problemów i tym bardziej tempo pracy spada. I chęć do pracy też :D
Powoli zaczynam składać do kupy to to zrobiłem do tej pory. Tylna część kadłuba po sklejeniu:
silniki.jpg
A tak wygląda górna część z boku (dach na razie wklejony na próbę patafixem):
bok.jpg
beki.jpg
Głowa w zasadzie gotowa do złożenia i zamontowania ale najpierw muszę pomalować o osadzić silniki, a nie mam melodii do farb chwilowo.
head.jpg
myszopek
Posty: 90
Rejestracja: 09 lut 2017, 9:44
bitewniaki: Gry

Re: Gorkanaut w wersji "zrób to sam"

Post autor: myszopek »

Kolejny update.
Uznałem, że czas oficjalnie zakończyć prace nad głową. Żeby mnie nie korciło dodać albo przerobić coś jeszcze, pomalowałem podkładem.
en_face.jpg
profil_lewy.jpg
profil_prawy.jpg
Wydziubałem wydech. Wnikliwy obserwator wypatrzy w nim kawałek długopisu BIC ;)
kominek_.jpg
Z arkusza 1 mm wydłubałem nożykiem logo klanu bad moons. Pójdzie na tylną górną klapę silnika [jak na zdjęciu wydechu] albo na banner, jeszcze nie zdecydowałem
bad_moon.jpg
Zacząłem też pracę nad załogą (Marek, dzięki za figurki ). Koleś, który będzie wystawał z włazu został przecięty na pół. Musiałem też odciąć i raz jeszcze przykleić rękę (biały plastik pod pachą pozwolił umieścić ją pod odpowiednim kątem). Obok leży coś, co będzie młotem dla tego kolesia.
operacja.jpg
Awatar użytkownika
Pilliquetzal
Posty: 187
Rejestracja: 10 gru 2015, 23:31
bitewniaki: AoS, Hinterlands, Mordheim, Necromunda, KoW

Re: Gorkanaut w wersji "zrób to sam"

Post autor: Pilliquetzal »

Aj waj aj waj! Kamracie Myszopek, czy przypadkiem dziubałeś ten symbol w plasticardzie 1mm, takiej jak karty bankomatowe czy startety z numerami? Bo mi się zapasy kart różnych, zbieranych zewsząd, kończą, a materiał jest przydatny i radbym poznał jego źródła! Poza tym, by nie wyszło, że piszę, jak mam interes, to robota super; śledzę milcząco postępy i czekam na efekty końcowe!
Support Undeath and report all Sigmarites to your local Mortarch
myszopek
Posty: 90
Rejestracja: 09 lut 2017, 9:44
bitewniaki: Gry

Re: Gorkanaut w wersji "zrób to sam"

Post autor: myszopek »

Nie. Karty o których piszesz często są pokryte warstwą folii z nadrukiem, co upierdliwia korzystanie z nich. Trzeba to kleić superglutem albo klejami epoksydowymi.
To, z czego dłubałem to polistyren HIPS. Ten sam materiał, co w modelach. Klei się tym samym klejem, co jest mega wygodne. Kupuję na allegro. Są w grubości od 0,5 do 3 mm. Arkusz A4 o grubości 1mm kosztuje chyba 2 zł, czy trochę więcej. Wysyłka trochę podraża, dlatego warto zamawiać w kilka osób. Ja będę zamawiać gdzieś za dwa tygodnie. Jak jesteś zainteresowany - daj znać.
Edit:
A jak już piszę, to dorzucę fotkę najnowszych wypocin, też wycinanka z arkusza: czacha, która będzie na drzwiach przedziału desantowego.
WP_20170226_19_24_18_Pro (4).jpg
ODPOWIEDZ