Początki malowania

Prezentacja naszych prac, oraz rozmowy techniczne
AmSe
Posty: 5
Rejestracja: 16 sty 2019, 17:31
bitewniaki: Warhammer Age of Sigmar

Początki malowania

Post autor: AmSe »

Witam, jakiś czas temu pomalowałem dosyć sporą armię stormcastów i Ironjawz. Myślałem, że mam wszystko do malowania, ale zapomniałem o jednej z najważniejszych rzeczy: podkładzie. Pomalowane są tylko kolorami bazowymi, layerami, washami. Na internecie czytałem, że farba z figurek bez podkładu może odpadać, ale po jakim czasie to zacznie się dziać? czy jest jakaś możliwość nałożenia podkładu, nie niszcząc tym samym detali na figurce??? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
danyboy
Posty: 1493
Rejestracja: 28 lip 2015, 17:14
Lokalizacja: Olsztyn
bitewniaki: no chyba we wszystko!
Kontakt:

Re: Początki malowania

Post autor: danyboy »

Farba odchodzić może przy normalnym użytkowaniu, bo słabiej "trzyma się" plastiku niż gdyby był najpierw podkład. Łapanie palcami, upadek z wysokości, tarcie o piankę przy przenoszeniu - to może spowodować odpadanie farby. Tak sama z siebie nie odpadnie, bez obaw. Model możesz ewentualnie zabezpieczyć bezbarwnym lakierem.

Nakładanie podkładu to prosta sprawa, kupujesz w sprayu GW lub Army Painter (są takie co to już jako bazowy kolor mogą posłużyć). Delikatnie pryskasz modele z odległości 30cm.
https://youtu.be/z__s3hewaZU?t=138
Są różne szkoły, na filmiku pokazano, że model jest cały opryskany. Trzeba to robić delikatnie, bo usilna próba podkładowania np pachy skończy się zalaniem farbą łokcia. Dlatego inna szkoła mówi - odpuść trudno dostępne miejsca - i tak nałożysz później kolor bazowy, a takie zagłębienia nie są podatne na ścieranie gdy gramy czy nosimy modele.
i jeszcze kilka moich uwag odnośnie sprayu:
- Pryskać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, lub na dworze (ale jak jest powyżej 10st C, nie pada i nie wieje)
- Spray musi być długo wstrząsany przed użyciem, a pierwsze pryśnięcie też warto puścić na jakąś powierzchnię, żeby sprawdzić czy nie pluje kroplami.
- Na koniec używania taki spray warto obrócić do góry nogami i wcisnąć, aż będzie leciał sam gaz - oczyszcza to dyszę.
AmSe
Posty: 5
Rejestracja: 16 sty 2019, 17:31
bitewniaki: Warhammer Age of Sigmar

Re: Początki malowania

Post autor: AmSe »

Ok, na już pomalowane figurki nałożę lakier, a z następnymi zaczekam do zakupu podkładu. Dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Frodek
Posty: 332
Rejestracja: 28 lip 2015, 14:42
bitewniaki: AoS

Re: Początki malowania

Post autor: Frodek »

Jeśli nie masz dużej ilości to i z pędzla nałożysz podkład :) Ważne, żeby nie stosować za dużo farby i żeby nie była zbyt gęsta - to pozwoli uniknąć zalania detali :) Jeśli chodzi o lakier są ludzie, którzy nawet po poszczególnych etapach nakładają bezbarwny lakier :)
Fides pro fide
ODPOWIEDZ