Potrzebna porada

Prezentacja naszych prac, oraz rozmowy techniczne
Marian
Posty: 511
Rejestracja: 22 lut 2016, 21:19
bitewniaki: X-Wing, Bolt Action, Blood Bowl, Warhammer Underworlds: Shadespire, STAR WARS Przeznaczenie

Potrzebna porada

Post autor: Marian »

Potrzebuję porady: jak skleić metalową figurkę z plastikową podstawką? Podejrzewam, że klej modelarski do plastiku nie da rady. :?
Prezes; Władca Ogrów; Rebel scum
Awatar użytkownika
rambo
Posty: 251
Rejestracja: 08 gru 2015, 17:00
Lokalizacja: Olsztyn
bitewniaki: Horus Heresy, OnePageRules, Bolt Action, Kings of War, Warmachine & Hordes

Re: Potrzebna porada

Post autor: rambo »

Kropelka
Awatar użytkownika
Pilliquetzal
Posty: 187
Rejestracja: 10 gru 2015, 23:31
bitewniaki: AoS, Hinterlands, Mordheim, Necromunda, KoW

Re: Potrzebna porada

Post autor: Pilliquetzal »

metalowe modele najlepsze modele! Zwykły super glu, jak jakieś cuda się dzieją chybotliwe, to podsyp którąś nóżkę piaseczkiem delikatnie!
Support Undeath and report all Sigmarites to your local Mortarch
Awatar użytkownika
Frodek
Posty: 332
Rejestracja: 28 lip 2015, 14:42
bitewniaki: AoS

Re: Potrzebna porada

Post autor: Frodek »

Mi na grupie na FB poradzili dodatkowo żeby spinować nóżki do podstawki :) Ja, z lenistwa, tego nie zrobiłem, ale nawet całkiem masywny Kroot Sharper trzyma się na kropelce bardzo dobrze :)
Fides pro fide
Marian
Posty: 511
Rejestracja: 22 lut 2016, 21:19
bitewniaki: X-Wing, Bolt Action, Blood Bowl, Warhammer Underworlds: Shadespire, STAR WARS Przeznaczenie

Re: Potrzebna porada

Post autor: Marian »

dzięki
Prezes; Władca Ogrów; Rebel scum
myszopek
Posty: 90
Rejestracja: 09 lut 2017, 9:44
bitewniaki: Gry

Re: Potrzebna porada

Post autor: myszopek »

Pozwolę sobie zgłosić zdanie odrębne. Super glue i inne podobne kleje (cyjanoakryle), to kleje awaryjne, jak trzeba coś szybko połączyć a nic innego nie ma pod ręką. Na dłuższą metę to nie jest dobre rozwiązanie. A łączenie figurki i podstawki, zwłaszcza z różnych materiałów z czasem na bank pęknie, zwłaszcza jeśli powierzchnie nie stykają się idealnie. Więc wspomniany pin jest niezbędny albo inny klej (dwuskładnikowe kleje epoksydowe np.).
Awatar użytkownika
Pilliquetzal
Posty: 187
Rejestracja: 10 gru 2015, 23:31
bitewniaki: AoS, Hinterlands, Mordheim, Necromunda, KoW

Re: Potrzebna porada

Post autor: Pilliquetzal »

To i ja zgłoszę zdanie odrębne do odrębnego- ogólnie to zgoda, masz rację, że różnie jest z wytrzymałością różnych łączonych materiałów, ale jeszcze wchodzi całe multum czynników, typu porowatość jednej i drugiej powierzchni, ale to dogmatyka taka xd Patrząc na te nowsze modele, calkiem w plastiku, typu te mechy tau czy inne dziwactwa stojące na jednej nóżce to może być faktycznie zasadne, że pęknie. Ale metalowe figsy mają taką malą beleczkę między nóżkami i ją się daje w slota w podstawce, więc raczej to połączenie jest wieczne. Rozkleić to czy wyrwać łapami to koszmar, jak kiedyś byłem młodszy i dokonywałem herezji. Zależy zatem, czy nasz druh ma modela z beleczką czy jakiś inny, a takie też były, wszelkie większe monstra z 6 edycji choćby.
Support Undeath and report all Sigmarites to your local Mortarch
myszopek
Posty: 90
Rejestracja: 09 lut 2017, 9:44
bitewniaki: Gry

Re: Potrzebna porada

Post autor: myszopek »

Fakt. Im większa powierzchnia styku, tym mniejsze ryzyko pęknięcia
Pilliquetzal pisze: 26 kwie 2017, 18:59 metalowe figsy mają taką malą beleczkę między nóżkami
😉
Awatar użytkownika
Jurgen
Posty: 229
Rejestracja: 13 lip 2016, 9:51
Lokalizacja: Barczewo
bitewniaki: Bolt-Action, Spectre Operation

Re: Potrzebna porada

Post autor: Jurgen »

Panowie - cyjanoakryl nie jest awaryjnym klejem - modelarze tym blachy fototrawione przyklejają do czołgów.

Nie bardzo umiem sobie wyobrazić co ma pękać po sklejeniu metalowej figurki z podstawką?
Gwoździ nikt tym nie będzie wbijał.

- czysta i nieco chropowata powierzchnia
- im większa powierzchnia styku tym lepiej
- klej który nie jest zwietrzały (stary)
- nie za dużo kleju na powierzchnię

i będzie to trzymać jak ta lala. Ja cyjanoakrylem kleję plastkowe modele, blachy i nic nie odpada ani nie pęka.
ODPOWIEDZ